دوره 14، شماره 2 - ( 5-1394 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 9-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه حکیم سبزواری
2- گروه مهندسی پزشکی دانشگاه حکیم سبزواری ، Haddadnia@hsu.ac.ir
چکیده:   (4213 مشاهده)

زمینه و هدف: در فرایند پزشکی از راه دور (Telemedicine)، استفاده از تکنیک­های دیجیتالی در تشخیص بیماری­ها سبب شده تا پزشکان جهت آرشیو و نگهداری اطلاعات بیماران به منابع ذخیره­سازی و نیز پهنای باند بالا در انتقال داده­ها نیاز پیدا کنند.

مواد و روشها:هدف از ارائه این مقاله، معرفی یک شیوه کارآمد در فشرده­سازی چند مرحله­ای اطلاعات مربوط به تصاویر ماموگرافی بر اساس شبکه­های عصبی مصنوعی و الگوریتم L-M بود. در ابتدا تصویر ماموگرافی با ورود به شبکه عصبی، این امکان را خواهد داشت که با کمترین میزان تخریب و درجه فشردگی بالا در لایه نخست فشرده شود.

نتایج:پیاده سازی مراحل فشرده­سازی تصاویر ماموگرافی با استفاده از تصاویر  128 زن با سنین 55/6±41/46 سال و شاخص توده بدنی 5/5±78/36 از سطح 3 کلینیک­ تخصصی از شهر سبزوار صورت گرفت . مشاهده شد که به ترتیب متوسط مجذورات خطا برابر (MSE) 24/4، بیشترین نسبت تفاوت برابر 46/33 و نسبت فشرده سازی 8:1 در خروجی الگوریتم حاصل آمدند؛ عملکرد قابل قبول سیستم بر اساس طراحی دقیق نرم افزاری بوده و به همین دلیل کارایی مناسبی را در عمل به همراه داشت.

نتیجه­گیری: بر مبنای قابلیت اطمینان به خروجی نرم افزار در فشرده­سازی و انتشار و به دلیل عدم تخریب اطلاعات اساسی تصاویر ماموگرافی در زمان فشرده شدن، تشخیص در مرحله اکتشاف با تشخیص در واقعیت مطابقت بالایی دارد و از این رو سیستم امکان پیاده­سازی را در مراکز بیمارستانی در آرشیو تصاویر ماموگرافی داراست و کاربرد آن را توجیه می­کند.  

متن کامل [PDF 1006 kb]   (2028 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله ی اصیل | موضوع مقاله: مدیریت فناوری اطلاعات و مدارک پزشکی در بیمارستان
دریافت: ۱۳۹۳/۸/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۴/۵/۲۸