دوره 16، شماره 1 - ( 1-1396 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 9-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری انفورماتیک پزشکی ، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
2- دانشیار مدیریت اطلاعات و انفورماتیک پزشکی ، دانشکده پیراپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- استادیار انفورماتیک پزشکی -،دانشکده پیراپزشکی - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، (*نویسنده مسئول)، آدرس الکترونیکی:alireza.kazemi@sbmu.ac.ir، آدرس: تهران،میدان قدس ، ابتدای خیابان دربند
چکیده:   (5754 مشاهده)

زمینه و هدف : علی رغم آن که تنها یک سوم از دردهای قفسه سینه منشاء قلبی دارند ولی پزشکان برای این که کمترین خطر برای بیمار بوجود آید با کمترین شک به قلبی بودن درد، بیمار را بستری می‌کنند. سیستم‌های تصمیم‌یار پزشکی قادرند با افزایش دقت تشخیص دردهای قلبی در این تصمیم گیری به پزشکان کمک نمایند. این مطالعه به مرور مقالات مرتبط با این موضوع می پردازد.

مواد و روش ها: پایگاه اطلاعاتی گوگل اسکولار و پاب مد در خصوص مقالات مرتبط مورد جستجو قرار گرفت. از 90 مقاله که بر اساس عنوان، چکیده و واژگان کلیدی مورد بررسی قرار گرفتند 28 مورد که از اعتبار مناسب محتوایی برخوردار بودند برای مطالعه‌ حاضر انتخاب شدند.

نتایج:مجموعه مقالات بررسی شده در این مطالعه در دو گروه مدیریت منابع بیمارستان و افزایش دقت تشخیص پزشک دسته بندی گردید. نتایج مطالعات گروه اول نشان داد استفاده از سیستمهای تصمیم یار تا 30% پذیرش و ارجاع و تا 26% زمان بستری را کاهش می دهد.همچنین در مطالعات گروه دوم حداکثر میزان صحت گزارش شده 97درصد و بیشترین میزان حساسیت و ویژگی به ترتیب 100 درصد و 43/89 درصد بود. حتی در یک مطالعه دقت سیستم تصمیم یار در تشخیص درد های قلبی از غیر قلبی در مقایسه با متخصصین قلب بیشتر بود.

نتیجه‌گیری: باتوجه به نقش سیستم‌های تصمیم‌یار پزشکی در مدیریت منابع بیمارستانی و بهبود دقت تشخیص درد قلبی، پیشنهاد می‌شود اورژانس‌ها و مراکز غربالگری بیماریهای قلب به این سیستمها تجهیز گردند.

متن کامل [PDF 618 kb]   (1960 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری | موضوع مقاله: کیفیت خدمات و ایمنی بیمار در بیمارستان
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷