دوره 15، شماره 3 - ( 5-1395 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 125-135 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دکتری مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
2- استاد، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد علوم و تحقیقات تهران،تهران، ایران؛(*نویسنده مسئول). آدرس الکترونیکی: sjtabibi@yahoo.com ، sjtabibi@yahoo.com
3- استاد، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
4- دانشیار ، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی ، دانشکده مدیریت و اقتصاد ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
5- استاد، گروه مدیریت صنعتی ، دانشکده مدیریت و اقتصاد ،دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
چکیده:   (6054 مشاهده)

زمینه و هدف :پیش بینی های جمعیت شناختی نشان می دهد که تا سال 1404 ایران به سمت جامعه ای سالمند پیش می رود ، بنابراین نیاز به خدمات پزشکی افزایش می یابد . پیش بینی تعداد پزشک متخصص سالمندی برای این جمعیت به عنوان یک هدف اصلی مدنظر بود .

مواد و روش ها :  با انجام مطالعه ای اکتشافی ، به جمع آوری اطلاعات و ساخت ساختارهای مشابه برای تعیین تعداد پزشک متخصص سالمندان و درنظر گرفتن عوامل تاثیرگذار در موضوع مورد مطالعه پرداخته شد . از نمودارهای علی و معلولی برای نشان دادن روابط بین متغیرها، نمودارهای انباشت جریان جهت تحلیل کمی رفتار سیسم دینامیکی و معادله های مدل  در نرم افزارVensim ، نسخه 5 آن (2011-1989)،در روش سیستم دینامیک تعیین گردید.

نتایج : پس از شبیه سازی ، الگوهای شبیه سازی شامل دانشجویان ورودی رشته پزشکی از سال 1388 تا 1391 روند رو به رشد و سپس با یک کاهش شدید ، روند ثابتی داشت . الگوی پزشکان مشغول به تحصیل و پزشکان فارغ التحصیل شاهد روند رو به رشد بود. پزشکان مشغول به کار ابتدا روند رو به رشد و سپس روند ثابت و پزشکان بازنشسته، ابتدا با روند ثابت سپس روند رو به رشدی داشت. در نهایت، رفتار متغیر نیروی کار در سه سطح بررسی شد.

نتیجه گیری : با افزایش رشد جمعیت سالمندان تا سال 1404 با کمبود بیش از 2500  پزشک متخصص طب سالمندی مواجه خواهیم شد که با رشد 50% در پذیرفته شدگان این رشته درهرسال  این کمبود جبران خواهد شد . 

متن کامل [PDF 724 kb]   (1864 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله ی اصیل | موضوع مقاله: مدیریت منابع انسانی در بیمارستان
دریافت: 1394/10/26 | پذیرش: 1395/4/30 | انتشار: 1395/5/16