دوره 11، شماره 3 - ( 7-1391 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 9-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zagheri Tafreshi M, Rassouli M, Pazargadi M, Yaghmaie F, Barbaz A. Exploring relevant components to apply nursing care models. jhosp. 2012; 11 (3) :9-16
URL: http://jhosp.tums.ac.ir/article-1-17-fa.html
زاغری تفرشی منصوره، رسولی مریم، پازارگادی مهرنوش، یغمایی فریده، بارباز امیرحسین. شناسایی مؤلفه های مرتبط با به کارگیری الگوهای ارایه مراقبت های پرستاری. بیمارستان. 1391; 11 (3) :9-16

URL: http://jhosp.tums.ac.ir/article-1-17-fa.html


1- دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2- دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، rassouli.m@gmail.com
چکیده:   (5813 مشاهده)
زمینه و هدف: طراحی الگوی مناسب ارایه مراقبت های پرستاری در بیمارستان ها، در گام نخست، مستلزم شناسایی مؤلفه های مرتبط با به کارگیری مناسب ترین الگو برای ارایه مراقبت های پرستاری می باشد. هدف از انجام این پژوهش، شناسایی مؤلفه های مرتبط با به کارگیری الگوهای ارایه مراقبت های پرستاری در بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده است.
مواد و روش ها: این پژوهش، یک مطالعه کیفی می باشد که به شیوه تحلیل محتوا انجام شده است. شرکت کنندگان در پژوهش، 6 نفر از اعضای هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی و مدیران رده های مختلف پرستاری در بیمارستان های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودند که بر اساس روش نمونه گیری مبتنی بر هدف انتخاب شدند. روش گردآوری داده ها، مصاحبه های فردی نیمه ساختار یافته بوده و جهت تحلیل مصاحبه های نیمه ساختار یافته از آنالیز درون مایه ای استفاده شده است.
نتایج: درون مایه های استخراج شده در این پژوهش شامل مراقبت با تاکید بر رضایت مددجویان، دانش و مهارت پرستاران، لزوم مراقبت مشارکتی، تعداد و تخصص نیروی پرستاری، نظارت اثربخش بر عملکرد پرستاران و سیاست های راهبردی در سطح کلان نظام سلامت بوده است که در سه بعد ساختار، فرآیند و برآیند، قرار داده شدند.
نتیجه گیری: از یافته های حاصل از این پژوهش می توان جهت طراحی الگوی ارایه مراقبت های پرستاری در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پژوهش های آتی استفاده نمود.

متن کامل [PDF 350 kb]   (1408 دریافت)    

دریافت: ۱۳۹۰/۸/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۰/۱۲/۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه بیمارستان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2017 All Rights Reserved | Journal of Hospital

Designed & Developed by : Yektaweb